Upadá legendární Need for Speed? Takovou otázku si po zahraní Need for Speed: Carbon a Need for Speed: ProStreet položilo hodně hráčů. Počátky této hry se datují k roku 1994, kdy začalo vznikat první Need for Speed.
The Need for SpeedThe Need for Speed (1995)
První legendární Need for Speed se začalo vyrábět roku 1994. První díl série obsahoval osm aut, sedm tratí, čtyři herní režimy a na svou dobu nejlepší grafiku na světě. Rozlišení bylo 640 x 480. Tento díl už ve své době nabízel ty nejlepší a nejdražší auta jako je např. Lamborghini nebo Ferrari. To vše s kombinací se zběsilými závody s policií, která číhala na každém rohu, představovalo jednu z nejlepších her ve své době. Tento díl byl vydán na trh roku 1995.
The Need for Speed: Special Edition (1999)
Toto NfS byla jen speciální edice k The Need for Speed. Tato edice přinesla dva různé pohledy na auto, dvě nové tratě a možnost jezdit ráno, přes den, v podvečer a večer. Také byla přidána podpora pro OS Windows 95.
Need for Speed II (1997)
Druhý díl se opět vyznačoval velmi solidní grafikou a výbornou fyzikou. Jediné mínus byla vysoká HW náročnost a absence policie. Přesto zvítězili pozitivní věci a to se vyznačilo na velmi slušné prodejnosti.
Need for Speed II: Special Edition (1997)
Dvojka také dostala svá vylepšení jako první díl. Znovu se v Electronic Arts zaměřili na četná vylepšení včetně nových vozů a tratí.
Need for Speed III: Hot Pursuit (1998)
Třetí díl se vrátil ke kořenům a postavil svůj úspěch na honičkách. Opět parádní grafika na svou dobu a samozřejmě i hratelnost. V tomto díle jste mohli hrát i za policajty.
Need for Speed: High Stakes (1999)
Jediný krok a obrovský kus dopředu. Tato hra se v Evropě jmenovala Road Challenge, obsahovala navykový režim kariéry a hospodaření s penězi. S tím byla spojená destrukce a následné opravy za své úspory.
Need for Speed: Porsche Unleashed (2000)
Odklon od ostatních dílů. V Porsche 2000 (tak se jmenovala v Evropě) byla hra stavěna především na simulaci chování vozidel. Ve hře se nacházelo neuvěřitelných 86 modelů Porsche z let 1950 až 2000. Další legenda!!!
Motor City Online (2001)
Jednalo se o multiplayerovou hru, která měla vytvořit internetovou komunitu řidičů, kteří mezi sebou budou soupeřit.Hra byla vydána pouze v Americe, nebyla příliš úspěšná, a proto se Evropě nedostala na pulty obchodů vůbec.
Need for Speed III: Hot Pursuit 2 (2002)
Dálší díl, který se opět vrátil ke kořenům. Tady se opět závodilo v nejdražších a nejrychlejších autech, kde nesměli chybět ani všudypřítomní policajti.
Need for Speed: Underground (2003)
Výrazná změna a osvěžení série. EA se rozhodlo přesunout sérii k ilegálnim závodům. Pod rouškou noci jsme jezdili ve vytuněných kárách a získávali reputaci a tím taky nové součástky k autům.
Need for Speed: Underground 2 (2004)
Po vydání prvního Undergroundu přišel i ten druhý. Tento díl dovedl předchozí takřka k dokonalosti a hráči umožňoval volně se pohybovat po mapě, zajíždět do různých tuningových obchodů a trénovat různé trasy. Velice povedený díl.
Need for Speed: Most Wanted (2005)
Po dvou letech se do série vrátilo denní světlo a spolu s
ním hafec dotěrných hlídek. Tento díl nabízí možnost pohybu po rozlehlém městě a vylepšování auta v různých obchodech. V tomto díle jsme si mohli zajezdit v nejluxusnějších autech.
Need for Speed: Carbon (2006)
Tento díl měl být jedinečný, ale zdaleka nebyl. Carbon nepřinesl do dlouhé řady nic nového, akorát oprášil stáré osvědčené noční závody zkombinované s policejními honičkami. Zajímavý byl Autosculpt, který hráči poskytl velikou možnost rozšiřovaní různých tuningových věcí. V tomto díle bylo hodně aut, ale zdaleká nesplnil očekávání. Podle mého názoru druhý nejslabší díl série.
A nakonec Need for Speed: ProStreet (2007)
Po zahrání této hry si asi mnoho hráčů řeklo kam ten NfS spěje. Podle mě nejhorší díl série. Nebyla tu možnost volně se projíždět po městě, žádní policajti a vysoká HW náročnost a po cca 30ti závodech Vás tato hra začíná nudit, protože zjistíte, že se závody opakují. Tento díl opět nesplnil očekávání. Jediné co přinesl nového byla propracovaná destrukce aut a velice pěkná grafika.
Jaký bude další díl???
Doufám, že se EA vzpamatuje a udělá konečně něco pořádného. Moje hodnocení Nfs je:
Nejlepší díl serie je NfS: Most Wanted a po něm NfS: Underground 2.
Nejhorší díl série je NfS: ProStreet a po něm NfS: Carbon.
Podle časopisu Score je nejlepší:
NfS: Porsche Unleashed po něm NfS III: Hot Pursuit a nakonec velice povedený NfS: Underground 2.
Jaký je váš názor na Need for Speed???
Děkuji za přečtení a předem se omlouvám za pravopisné chyby.
Těším se na Vás u článku Unreal Tournament
DON
(KÁPO, 12. 12. 2009 22:51)